Kolektory słoneczne


Kolektory słoneczne są coraz powszechniejszym widokiem na dachach polskich domów i przedsiębiorstw. To pozytywny trend świadczący o rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa. Kluczowym bodźcem, dzięki któremu konsumenci decydują się na zakup nowoczesnych kolektorów słonecznych pozostają przy tym względy finansowe. Montaż solarów należy do najłatwiejszych sposobów obniżenia rachunków za prąd i ciepłą wodę. Systemy te cechuje bardzo wysoka efektywność. Zużywają tylko minimalne ilości energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania pompy obiegowej obsługującej instalację solarną. Liczba montowanych kolektorów wzrasta z każdym rokiem ponieważ należy spodziewać się podwyżek cen za energię elektryczną z sieci. Ponadto systematycznie spada też cena samych solarów, a dodatkową zachętą są korzystne dotacje do odnawialnych źródeł energii.

Aktualnie rynek oferuje zróżnicowane modele paneli słonecznych, które różnią się ceną i parametrami technicznymi. Kolektory słoneczne zamieniają darmową energię promieniowania słonecznego w ciepło, które z kolei może być wykorzystane do podgrzewania wody użytkowej lub pomagać w ogrzewaniu pomieszczeń. Sposób działania solarów nie należy do skomplikowanych. Promienie słoneczne nagrzewają powierzchnię kolektora. Następnie ciepło jest przekazywane przez ciekły czynnik, czyli wodę lub glikol, a dalej do zbiornika wody. Kluczowe znaczenie dla efektywnego działania kolektorów słonecznych ma miejsce ich zamocowania. Urządzenia takie montuje się przeważnie na dachach budynków i na wysokości powyżej trzech metrów. Powinna to być dobrze nasłoneczniona lokalizacja, wolna od padających cieni i jak najmniej narażona na zabrudzenia. W naszym kraju na ogół stosuje się kolektory płaskie, które montuje się pod kątem 45 stopni, oczywiście zwrócone w południową stronę.

Inny rodzaj kolektorów to kolektory próżniowe złożone ze specjalnych rur. Ich przewaga polega na tym, że są w stanie pochłaniać większe ilości promieniowania słonecznego. Produkują zatem ciepło nawet podczas gorszej pogody, choć ich działanie jest wtedy mniej wydajne. Generalnie kolektor słoneczny nie jest trudną konstrukcją. To bezobsługowe, wytrzymałe urządzenie o niskim stopniu awaryjności. Raz zainstalowany kolektor może efektywnie pracować nawet powyżej dwudziestu lat. Solary nie wymagają też konserwacji ani żadnych dodatkowych wydatków.

Płaskie kolektory o powierzchni około pięciu metrów kwadratowych wystarczają do zapewniania ciepłej wody na potrzeby czteroosobowego gospodarstwa domowego. Trudno jednoznacznie ocenić poziom oszczędności dla statystycznej rodziny, która zdecyduje się na zakup kolektorów słonecznych. Zależy to od kilku czynników, głównie od dotychczasowego sposobu uzyskiwania ciepłej wody. Mieszkanie mogło być bowiem wyposażone w bojler elektryczny, podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej albo ogrzewane paliwem stałym. Można bezpiecznie przyjąć, że inwestycja powinna zwrócić się w ciągu 10 lat. Naturalnie większe solary z powodzeniem służą do ogrzewania wody dla liczebniejszych rodzin lub na potrzeby działalności gospodarczej.

Decydując się na montaż kolektorów słonecznych musimy liczyć się z jednorazowym wydatkiem, ale za to zapewnimy sobie dużo niższe rachunki za energię na długie lata. Promieniowanie słoneczne jest bowiem darmowe. Korzystanie z energii słońca nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Nie zanieczyszczamy więc powietrza ani nie produkujemy hałasu. Warto zaznaczyć, że nieruchomość z zainstalowanymi panelami słonecznymi posiada większą wartość.