Ogrzewanie podłogowe


Sposób ogrzewania domu może być niemałą zagwozdką dla inwestora. W Polsce dominują tradycyjne kotły grzewcze, ale coraz większą popularnością cieszy się nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Dlatego warto rozważyć czy podłogówka lub system mieszany nie okaże się lepszym rozwiązaniem. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę zarówno koszty związane z pozyskiwaniem i zużyciem energii cieplnej, jak również komfort mieszkania w danym budynku.

Ogrzewanie podłogowe składa się z systemu ułożonych w pętle rur, które znajdują się tuż pod podłogą. Ułożenie podłogówki nie jest trudne, ale wymaga stworzenia specjalnej izolacji termicznej, na której położone zostaną rury z tworzywa sztucznego. Następnie wszystko zalewa się wylewką wyrównującą. System rozdzielający dostarcza do rur wodę z urządzenia grzejącego. Temperatura wody wynosi zwykle między 30 a 40 stopni.

Ciepła podłoga to znacząca wygoda dla domowników. Profesjonalnie dobrana i zamontowana podłogówka gwarantuje też pokaźną oszczędność energii. Niestety nie w każdym przypadku ten sposób ogrzewania okazuje się wystarczający. Dobrym rozwiązaniem jest system mieszany. Przeważnie ogrzewaniem podłogowym ogrzewa się parter, a piętro i poddasze już przy pomocy tradycyjnych grzejników umieszczanych na ścianach. Chodzi o straty cieplne, jak również względy fizjologiczne. Człowiek nie może chodzić po zbyt gorącej podłodze, gdyż byłoby to dla niego niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Dlatego podłogę w pomieszczeniach użytkowych rozgrzewa się maksymalnie do 29 stopni. Wydajność tego sposobu ogrzewania jest zatem w pewnym stopniu ograniczona. W pomieszczeniach z dużymi oknami czy posiadających stropodach ogrzewanie podłogowe może okazać się za słabe. Instalując podłogówkę na piętrze trzeba też zwrócić uwagę na wytrzymałość stropu. Czasem strop jest zaś za słaby na taką inwestycję. Dlatego zwykłe grzejniki są niekiedy potrzebnym dodatkiem do podłogówki. Warto wówczas wykorzystać posiadaną kotłownię do zasilania obu instalacji. To znacznie tańsze niż np. montaż dodatkowych grzejników elektrycznych.

Użytkowanie ogrzewania podłogowego jest trochę inne niż zwykłych grzejników. Główna różnica polega na dużej bezwładności cieplnej. Podłogówka dłużej się nagrzewa, ale wyłączona grzeje jeszcze przez kilka godzin. Z kolei tradycyjny grzejnik robi się ciepły po upływie zaledwie kilkunastu minut, ale wyłączony równie szybko staje się zimny. Woda krążąca w standardowych grzejnikach zwykle jest znacznie cieplejsza niż ta znajdująca się w rurach ogrzewania podłogowego. Jeśli budynek jest wyposażony w instalację hybrydową, to w zależności od liczby grzejników niezbędny może okazać się mechanizm regulacyjny.

Zalety podłogówki wykraczają poza długookresowe oszczędności oraz wygodę. To także świetne rozwiązanie dla alergików. W pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób ma miejsce mniejsza cyrkulacja powietrza, ponieważ większa część energii cieplnej jest przekazywana jako promieniowanie poprzez meble czy ściany. Tradycyjne grzejniki grzeją zaś głównie powietrze i powodują większy ruch kurzu. Ponadto warto wspomnieć o walorach estetycznych. Ogrzewania podłogowego nie widać i nie ma potrzeby wieszania na ścianach żadnych urządzeń grzewczych. Daje to większą swobodę aranżacji pomieszczeń mieszkalnych. Latem zaś podłogówka może służyć jako klimatyzacja i chłodzić nagrzane wnętrza.