Pompy ciepła


Pompy ciepła są coraz częściej spotykanymi urządzeniami ekologicznymi, przy pomocy których można wykorzystać energię cieplną zgromadzoną w gruncie i wodach gruntowych. Ich stosowanie zapewnia oszczędności finansowe oraz powoduje ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Podczas chłodnej pogody energia przekazywana przez pompę ciepła ogrzewa mieszkanie, a w czasie letnich upałów ten sam mechanizm jest w stanie zapewnić w pomieszczeniach przyjemny chłód. Te przyjazne środowisku systemy szczególnie chętnie montuje się w nowych domach jednorodzinnych, ale także we wspólnotach mieszkaniowych, przedsiębiorstwach czy obiektach użyteczności publicznej. Nierzadko bardzo opłacalnym rozwiązaniem okazuje się także modernizacja starszego budynku, gdzie pompa może współpracować z tradycyjnym kotłem. Poza ogrzewaniem pomieszczeń pompy ciepła wykorzystuje się też do podgrzewania wody basenowej lub użytkowej.
Sposób działania pomp ciepła często tłumaczy się poprzez porównanie do odwrotności działania zwykłej lodówki. Lodówka zabiera ciepło ze swojego wnętrza i oddaje je na zewnątrz. Pompa ciepła z kolei pobiera energię cieplną z gruntu lub powietrza i wprowadza ją do wnętrza pomieszczeń. System musi być podłączony do sieci, ale zużywa tylko nieduże ilości energii elektrycznej. Prąd napędza sprężarkę wprawiającą w ruch czynnik roboczy.
Pompy ciepła sprzedają się coraz lepiej nie tylko z uwagi na to, że zapewniają długookresowe oszczędności finansowe. Do konsumentów przemawia także znaczna wygoda użytkowania tego typu urządzeń. Pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. Urządzenia posiadają praktyczne sterowniki odpowiedzialne za optymalny tryb pracy. Nie trzeba troszczyć się o dostarczenie oleju opałowego czy paliwa stałego, jak węgiel albo drewno. Nowoczesne pompy ciepła wymagają tylko sporadycznych przeglądów i cechują się minimalną awaryjnością. Ponadto są ciche i nie emitują żadnych gazów.
Dobrze dobrana pompa ciepła jest w stanie zapewnić nawet całkowite zapotrzebowanie na ciepło. Poszczególne modele tych urządzeń znacznie różnią się jednak głównymi parametrami, w tym wydajnością. Dlatego wybór pompy ciepła musi być skonsultowany z fachowcem, który na podstawie stosownych pomiarów i specjalistycznej wiedzy dobierze najlepszy wariant, mając też na względzie budżet inwestora.
Planując zakup i montaż pomp ciepła warto skorzystać z dotacji oferowanych na ten cel w ramach programów prowadzonych przez samorządy lokalne czy Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po spełnieniu stosownych warunków można otrzymać zwrot nawet kilkudziesięciu procent kosztów inwestycji, co jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność tej formy ogrzewania domu.