Pompy ciepła


Najtańszy sposób ogrzewania domu – koszty ogrzewania i c.w.u. na poziomie 2-3 tysięcy złotych rocznie

Wielofunkcyjność – pompa ciepła jest jedynym rozwiązaniem pozwalającym grzać w zimę, chłodzić w lato oraz przygotowywać c.w.u.

Wykorzystanie darmowego i odnawialnego źródła ciepła – grunt/powietrze/woda

System w pełni zautomatyzowany – oszczędność czasu i brak potrzeby częstej regulacji temperatury w budynku

Możliwość instalacji w innych pomieszczeniach niż kotłownia

Bezpieczeństwo użytkowania – brak zagrożenia wybuchu bądź zaczadzenia

Najwyższa sprawność cieplna ze wszystkich możliwych rozwiązań

Bezobsługowość – brak potrzeby uzupełniania zasobnika oraz konserwacji kotła jak w przypadku kotła gazowego/olejowego

Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym – nie wydziela szkodliwych substancji, spalin do środowiska naturalnego

Całkowita niezależność od niepewnej i zmieniającej się sytuacji na rynku gazu i oleju Możliwość uzyskania dotacji od Państwa jako zastosowanie rozwiązania redukującego emisję CO2

Oszczędność miejsca – brak potrzeby miejsca składowania opału, zabudowany zbiornik na c.w.u. w większości przypadków

Długa żywotność pompy w przypadku poprawnie zaprojektowanego systemu

Cicha praca – na poziomie 40dB Brak potrzeby podłączenia do komina czy wentylacji

Koszt pompy ciepła zależy od jej mocy grzewczej , natomiast ta uzależniona jest od wielu czynników. Podstawowym parametrem od którego zależy dobór pompy ciepła o odpowiedniej mocy jest zapotrzebowanie budynku na ciepło (W/m2), które uzależnione jest od wielu czynników, a także materiałów izolacyjnych użytych przy budowie domu. Dla domów nowobudowanych z izolacją przegród zewnętrznych na poziomie 15cm z dobrze docieplonym dachem przyjmuje się wartość zapotrzebowania na ciepło w przedziale 45-60 W/m2. Kolejnym czynnikiem decydującym o doborze pompy ciepła danej mocy jest powierzchnia oraz kubatura budynku. Im większe będą te wartości, tym dobrana pompa powinna być mocniejsza. Warto również zwrócić uwagę na przeszklenia, a także na antresole występujące w budynku. Przy licznych przeszkleniach oraz pomieszczeniach otwartych do góry budynek będzie potrzebował znacznie więcej ciepła, niż w przypadku zastosowania standardowych wymiarów okien czy pomieszczeń o standardowej wysokości. Należy także przeanalizować, czy ogrzewane będą takie pomieszczenia jak garaż czy pralnia. Koszt pompy ciepła uzależniony jest także od typu jednostki, zarówno jeśli chodzi o rodzaj dolnego źródła (grunt/powietrze/woda), jak i wybór pomiędzy pompą z zabudowanym zbiornikiem, a pompą z oddzielnym zbiornikiem na c.w.u.