Solary


Solary przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię cieplną, które poprzez odpowiedni czynnik jest następnie przekazywane do obiegu grzewczego. Można w ten sposób ogrzewać wodę użytkową czy pomieszczenia mieszkalne. Kolektory składają się z absorbera odpowiedzialnego za pochłanianie promieniowania słonecznego, obudowy, izolacji termicznej, sieci kanalików wypełnionych zwykle wodą lub glikolem oraz ochronnej, przezroczystej szyby. To dość prosta konstrukcja, podobnie jak metoda ich działania. Moc i efektywność solarów są dwoma kluczowymi parametrami tych urządzeń. Wysoka sprawność pozwala  w optymalny sposób wykorzystać dostępną powierzchnię na dachu budynku. Kolektory słoneczne same zużywają bardzo małe ilości energii.

Warto rozważyć zakup i montaż solarów przede wszystkim ze względu na pokaźne oszczędności finansowe. Profesjonalnie dobrany i zainstalowany kolektor słoneczny ogranicza koszty pozyskania ciepłej wody nawet na poziomie 70%. Urządzenia takie mogą też z powodzeniem wspomagać ogrzewanie pomieszczeń, zwłaszcza w połączeniu z grzewczymi systemami niskotemperaturowymi, takimi jak nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Dzięki solarom gospodarstwa domowe oszczędzają także energię elektryczną, którą należałoby zużyć do podgrzania wody zużytej potem przez zmywarkę do naczyń albo pralkę.

Montaż solarów zwykle zwraca się po około dziesięciu latach. Gdy już jednak są zainstalowane, to zapewniają inwestorowi darmową energię ze słońca. Kolektory są praktycznie bezobsługowe i wyróżniają się bardzo długą żywotnością – powyżej dwóch dekad. Te ekologiczne urządzenia nie zatruwają środowiska naturalnego. Nie hałasują i nie wydzielają spalin. Ich zakup jest tym bardziej opłacalny, że nawet osoby fizyczne mogą uzyskać korzystne dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii.